Jak napisać piosenkę?

Przychodzi ten straszny moment pustej kartki papieru, gdzie musisz uchwycić swoje pomysły i uformować tekst, który ma sens, który niesie esencję twoich myśli i który dociera do twoich fanów.

Wszyscy mamy odniesienia i idoli w świecie muzyki, którzy służą nam za wielką inspirację. Dlatego to bardzo normalne, że zaczyna się kopiować od idoli. Kopiowanie to słowo, które brzmi bardzo źle, ale jest wiele sposobów na kopiowanie w świecie muzyki, czy to poprzez pisanie, rytm, śpiewanie, a nawet występowanie na scenie.

Każdego roku jest kilka lub trzy piosenki, które stają się hitem. Zbadaj je i dowiedz się, dlaczego odniosły taki sukces i co sprawiło, że są tak popularne. Czerpanie inspiracji z innych muzyków i piosenek sprawdza się bardzo dobrze w momentach, kiedy nie masz żadnego pomysłu. Najważniejsze jest, aby nadać mu swój osobisty charakter.

Zapisuj wszystko, co przychodzi ci do głowy

Najlepsze pomysły przychodzą o każdej porze dnia, dlatego ważne jest, aby zawsze mieć pod ręką notatnik lub zapisywać myśli w notatkach lub w telefonie komórkowym. Jeśli wolisz nagrać to na audio, zawsze możesz wziąć do ręki telefon i udawać, że rozmawiasz przez telefon podczas nagrywania swoich pomysłów. Choć na początku twoje słowa mogą nie mieć sensu, nie przejmuj się i nie popadaj w obsesję nadawania im wyraźnej struktury. W zasadzie daj się ponieść tworzeniu historii, a reszta przyjdzie sama. Dobrym sposobem na zdobycie pomysłów na opowiadanie jest czytanie, a jeśli jest to poezja lub inne teksty piosenek, tym lepiej. Ważne jest, aby czytać na głos, studiując brzmienie słów i ucząc się cieszyć się ich brzmieniem.

Świetną wskazówką jest próba dostosowania tekstu do różnych wersów piosenki, aby zobaczyć, czy pasują one dobrze, czy nie. Wszystkie piosenki w końcu opowiadają historie i jako takie powinny być dobrze skonstruowane, z ich wstępem, środkiem i końcem. Nie popełniaj błędu komponowania części po części, najpierw zrób pełny szkic tego, co chcesz wyrazić, a wtedy łatwiej będzie dobrze ułożyć każdą część. A najważniejszą rzeczą w tym momencie jest zaufanie do siebie samego. Nie osądzaj siebie i pozwól sobie popłynąć wyobraźni.

Refren jako punkt kluczowy piosenki

Refren jest jednym z najważniejszych punktów piosenki. To jest to, co najbardziej przykuwa uwagę publiczności, ponieważ jest to część piosenki, która się powtarza i upiera się przy głównej idei. Refren powinien być chwytliwy z powodu jego „tra tra”, albo z powodu melodii, tekstu lub produkcji. Ważne jest, aby pamiętać o strukturze piosenki i zobaczyć, że refren jest powtarzany kilka razy, ponieważ będzie to odpowiedzialne za stworzenie dynamicznej piosenki.