Czy mastering muzyki jest koniecznością?

Głównym celem masteringu jest zbalansowanie wszystkich elementów dźwięku w miksie stereo i zoptymalizowanie odtwarzania we wszystkich systemach. Zadaniem osoby odpowiedzialnej za mastering twojego utworu jest upewnienie się, że muzyka została przetworzona w taki sposób, aby miks był idealny oraz naprawienie wszelkich wcześniejszych problemów technicznych, które mogły wystąpić podczas nagrywania.

Czy mastering jest koniecznością?

Oczywiście! Mastering jest ostatnim procesem w łańcuchu produkcji twojej muzyki i stanowi ostatnią kontrolę jakości przed dystrybucją twojej muzyki na platformach cyfrowych i dotarciem utworu do uszu twoich fanów!

Krokami, które należy wykonać podczas masteringu jest korekcja, która polega na optymalizacji balansu niskich, średnich i wysokich częstotliwości, tak aby utwór brzmiał najlepiej we wszystkich kanałach.Kompresja, która polega na skompresowaniu miksu i sprawieniu, że wszystko brzmi ciaśniej, tak aby instrumenty były bliżej siebie i wreszcie limitowanie, które polega na ustawieniu limitu głośności.

Radio RMF FM

Co ma wspólnego miksowanie z masteringiem?

Jak ważne jest, aby twój miks brzmiał dobrze.Bez dobrego miksu nie ma dobrego utworu, niezależnie od tego, jak dobry będzie mastering. Dlatego też, zanim wyślesz swoje utwory do masteringu, musisz wziąć pod uwagę kilka wcześniejszych aspektów.

Pozostaw odstępy, aby twoje utwory nie zaczynały się wszystkie naraz, a przede wszystkim, aby nie było uciętego końca.
Odtwórz swoją muzykę i sprawdź wszystkie jej poziomy.
Zastosuj filtry.

Proces ten jest trochę jak fotografia, może sprawić, że niebo będzie bardziej niebieskie, a zieleń dużo bardziej zielona. Należy pamiętać, że mastering nie czyni magii i że podstawa dobrego utworu zależy zarówno od produkcji, jak i od nagrania.

Materiał musi być w maksymalnej rozdzielczości, co najmniej 44,1 KHz i 24 bity. Konieczne jest wykonanie dobrego procesu w najwyższej możliwej jakości, następnie jest on konwertowany do zwykłego 44,1 KHz i 16 bitów, co jest wersją CD.
Pliki muszą być w formacie „.wav” lub „.aiff”.