Podgatunki muzyki industrialnej

muza

Z biegiem lat muzyka industrialna bardzo się rozwinęła i doczekała się wielu odmian. Oto niektóre z najbardziej znanych stylów i podgatunków muzyki industrialnej:

Electronic Body Music

Electronic Body Music (EBM) to podgatunek muzyki industrialnej, który koncentruje się na ekscentrycznych motywach, powtarzających się liniach basu, wokalach pozbawionych zniekształceń i zaprogramowanych rytmach muzyki tanecznej.  Jednak podgatunek ten zyskał na znaczeniu dopiero pod koniec lat 80. Do znaczących muzyków EBM należą Ionic Vision, Suicide Commando i Spetsnaz.

Dark Ambient

Dark ambient to styl muzyki industrialnej, który pojawił się w latach 90. ubiegłego wieku, zwłaszcza wraz z wydaniem utworów wytwórni Cold Meat Industry. Jednak korzenie dark ambientu sięgają lat 70. ubiegłego wieku, zwłaszcza gdy syntezatory i samplery były mniejsze i kosztowały mniej.

Podgatunek ten charakteryzuje się ponurą i morczną atmosferą. Elementy te można dostrzec we wczesnych utworach z lat 70., takich jak podwójny album Zeit z filmu Eraserhead i Tangerine Dream Davida Lyncha. Innym wartym uwagi przykładem jest album Throbbing Gristle „D.o.A.” z 1970 roku.

Industrialny hip-hop

Industrialny hip-hop to gatunek łączący elementy muzyki industrialnej i hip-hopu oraz muzyki dub.

Ten styl muzyczny zaczął się pojawiać w latach 80. XX wieku. Najbardziej znany jest w utworach takich artystów, jak Mark Stewart i Bill Laswell. Charakteryzuje się dźwiękami perkusji, agresywnymi wokalami, krzykiem i dysonansowym hałasem. Pojawiają się w nim odrażające tematy, takie jak BDSM, kulty i wykorzystywanie seksualne.

Industrialny rock

Jest to gatunek łączący elementy rock 'n’ rolla i muzyki industrialnej. Charakteryzuje się muzyką elektroniczną, gitarami, gitarami basowymi i perkusją, a także kontrowersyjnymi i prowokacyjnymi tekstami.  Jego korzenie sięgają kilku pierwszych lat lat 70. Można go usłyszeć w wykonaniach zespołów Chrome, Einstürzende Neubauten i Throbbing Gristle. Silnie zaznaczył swoją obecność także w latach 80., zwłaszcza w takich zespołach, jak Swans i Killing Joke.

A jeżeli odwiedzisz https://ebialystok.pl, zobaczysz, jakie wydarzenia muzyczne dostępne są w Podlaskiem.

Japanoise

Jak sama nazwa wskazuje, Japanoise to po prostu połączenie słów „Japan” i „Noise”. W tym podgatunku chodzi przede wszystkim o muzyczną wolność. Teksty często poruszają drażliwe tematy, takie jak wojna. Japanoise jest definiowany przez elektronikę, dysonanse i niepokojące tematy. Merzbow i Hanatarash to jedni z najbardziej znanych artystów Japanoise.