Jak dobrze zaprezentować się scenie? Porady dla muzyków

 

Przestań być perfekcjonistą. Żyj chwilą!

Czy myślisz o lekcjach teorii lub technice, kiedy grasz na scenie? Nie! Pozwalasz, by muzyka płynęła przez ciebie i żyjesz chwilą. To samo dotyczy świadomości i troski o to, jak wypadasz w świetle reflektorów.

Kiedy jesteś na scenie, musisz być przygotowany na wszystko, co może cię spotkać. Całe to gadanie o tym, co i jak robić, jest świetne, gdy się przygotowujesz lub doskonalisz. Jednak kiedy już wyjdziesz na scenę, musisz wyzwolić swój umysł z  myśli i „przećwiczonych” pomysłów. Staraj się jak najlepiej wczuć w tę chwilę, scenę i muzykę. Wiem, że to brzmi banalnie, ale trzeba płynąć z prądem. Po zakończeniu koncertu zawsze można sprawdzić, co było dobre, a co złe.

Zaangażuj publiczność do działania

Zapewne widziałeś koncerty, na których zespoły proszą publiczność o machanie latarką w telefonie komórkowym podczas ballady lub klaskanie do rytmu. Możesz zapożyczyć niektóre z tych pomysłów, nadać im własny charakter lub wymyślić coś zupełnie nowego. Tak czy inaczej, nie możesz pozbawiać publiczności wciągających doświadczeń, ponieważ musi być coś emocjonującego, co uzasadnia oglądanie Cię na żywo. Każdy fan pragnie poczuć atmosferę koncertu na żywo i zabrać do domu niezapomniane wrażenia. Muzyka to tylko fale dźwiękowe i fizyka, która dość szybko zanika, ale grupa przyjaciół, którzy wykrzykiwali refren Twojej piosenki, gdy trzymałeś dla nich mikrofon w górze, pozostanie na dziesiątki lat w opowieściach. Takie doświadczenia mieli fani, którzy udali się na ostatni koncert rockowy w Legnicy, co opisuje strona https://infolegnica.pl

Nie umiesz improwizować? Napisz scenariusz i przećwicz swój występ sceniczny

Nie każdy rodzi się gotowy i dobrze czuje się na scenie, ale każdy z nas jest zdolny do efektywnego planowania i przygotowania.

Jeśli czujesz, że nie możesz powiedzieć czegoś czarującego w danej chwili, przygotuj kilka rzeczy, na których możesz oprzeć występ. Można też dodać do swojego występu jakieś akrobacje, sztuczki lub z góry zaplanowane, zsynchronizowane momenty.

Istnieją tysiące koncertów na żywo, które można obejrzeć w poszukiwaniu inspiracji, lub skonsultować się z przyjaciółmi w celu znalezienia świeżych pomysłów. Zawsze można odrzucić te pomysły, które się nie sprawdzają, i skupić się na tych, które spotykają się z dobrym odzewem.

Z czasem zbudujesz niezawodny i wszechstronny repertuar, które działają na korzyść Twojej prezencji scenicznej i wizerunku. Z czasem nabierzesz pewności siebie, a w końcu dojdziesz do punktu, w którym będziesz w stanie wyciągnąć z kapelusza coś, co idealnie pasuje do sytuacji. Podobnie jak w przypadku instrumentu, improwizowanie na scenie wymaga praktyki i wytrwałości.