Czy artyści solowi zarabiają więcej pieniędzy niż zespoły?

Artyści solowi dostają znacznie większy kawałek tortu. Członkowie zespołów muszą podzielić się zarobkami. Jednak mały kawałek znacznie większego tortu czasami lepiej się opłaca! Z pozoru może się wydawać, że artyści solowi zarabiają więcej niż zespoły i w dużej mierze jest to prawda. Jednak aby osiągnąć sukces, artysta solowy musi zainwestować w muzykę o wiele więcej.

Na przykład, jeśli nad albumem pracuje czteroosobowy zespół, koszty dzielone są między czterech członków. W ten sposób ponosisz tylko 1/4 część kosztów nagrania i postprodukcji albumu. Dotyczy to także kosztów marketingu i promocji. W zamian otrzymujesz jednak tylko 1/4 część zysków z działalności zespołu.

Samodzielni artyści nie muszą dzielić się zyskami i mogą otrzymać potencjalnie 4x więcej pieniędzy w ramach tego samego scenariusza. Musisz jednak pozyskać i opłacić wszystkie osoby zaangażowane w szeroki zakres działań związanych z produkcją albumu, jego wydaniem i  po premierze. Obejmuje to nagrywanie, postprodukcję, budowanie marki, marketing i trasy koncertowe. Jest to klasyczny scenariusz „ryzyko: nagroda”, ale jeśli możesz sobie pozwolić na dodatkowy stres związany z początkową inwestycją, wysokie ryzyko może przynieść wyższą nagrodę. Wiele zależy również od lokalizacji, artyści z Gorzowa – których losy możesz śledzić na stronie gorzowinfo.pl, zarobią mniej niż np. artyści z Warszawy.

Wolisz niezależność czy pracę z innymi?

Artyści solowi, z oczywistych powodów, mają większą niezależność w podejmowaniu decyzji dotyczących swojej kariery niż członkowie zespołu.

Możesz dowolnie zatrudniać i zwalniać ludzi lub menedżerów muzycznych, a także komponować i pisać muzykę według własnego uznania. Nie ma nikogo, kto mógłby zagłuszyć Twoją kreatywność i zepsuć Twoją wizję (poza wytwórniami płytowymi i pokusą dostosowania się do algorytmów Spotify, ale to już temat na inną rozmowę!)

Jako członek zespołu musisz czasem odłożyć swoją dumę (i pomysły) na bok, jeśli reszta grupy nie jest za. Możesz czuć się w tym wypadku niedoceniony. Samotni artyści mają o wiele więcej swobody i niezależności we wszystkich aspektach swojej twórczości. Jednak z niezależnością wiąże się samotność – czy jesteś przygotowany, aby sobie z nią poradzić?

Działalność solowa może czasem sprawiać wrażenie pustki i samotności, zwłaszcza na scenie, zanim osiągnie się sukces i będzie można współpracować z innymi artystami do woli. Początki kariery wiążą się z długimi godzinami pracy, podczas których można spotkać się z apatycznymi tłumami w mało atrakcyjnych miejscach.