Międzynarodowy Dzień Muzyki

22 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki jako święto poświęcone wszystkim muzykom, melomanom i ogólnie wszystkim ludziom, którzy lubią muzykę. Data ta znana jest również jako Międzynarodowy Dzień Muzyków i obchodzona jest w wielu krajach 1 października. Obie daty są wyrazem hołdu dla sztuki muzycznej.

A kto nie lubi muzyki? Praktycznie niemożliwe jest znalezienie człowieka, który nie lubi muzyki. Inną sprawą jest styl muzyki. Ale ogólnie rzecz biorąc, wszystkim nam się podoba muzyka. A powodem tego jest fakt, że mamy to w genach. Więc czy to rock, klasyka, country, jazz, pop, na pewno spodoba Ci się słuchanie muzyki. Dlatego właśnie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyków lub Międzynarodowy Dzień Muzyki.

Jak można świętować Międzynarodowy Dzień Muzyków?

 

Jeśli masz zespół lub grasz na instrumencie, jaki jest lepszy dzień, aby zebrać się razem i stworzyć piękną melodię lub nagrać piosenkę. Jeśli nie masz cudownego daru tworzenia muzyki, zbierz kilka swoich ulubionych płyt i słuchaj ich w samotności z dobrymi słuchawkami lub w towarzystwie przyjaciół. Możesz też wybrać się na koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki i Muzyków.

Dlaczego Dzień Muzyki obchodzony jest 22 listopada?

Data 22 listopada upamiętnia śmierć świętej Cecylii, patronki muzyków. Ta chrześcijańska męczenniczka była przedstawiana w XV wieku przez ówczesnych artystów zawsze z grą na harfie lub innych instrumentach muzycznych. Dlatego też jest tak mocno związana z muzyką. Pierwsze obchody tego święta odbyły się w Edynburgu w 1695 roku. Później do obchodów przyłączyły się takie kraje jak Niemcy, Hiszpania i Francja. W Ameryce Łacińskiej Brazylia była pionierskim krajem, który obchodził święto 22 listopada, począwszy od 1919 lub 1920 roku, a następnie rozszerzyła je na resztę krajów Ameryki Łacińskiej.

Kolejny dzień do świętowania muzyki – 1 października

 

W wielu krajach na świecie Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony jest 1 października. W rzeczywistości pierwszy Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony był 1 października 1965 roku, a jego organizatorem była Międzynarodowa Rada Muzyczna, a przewodniczącym Yehudi Menuhin (1916-1999), urodzony w Rosji amerykański skrzypek i dyrygent.